Suur valik Toyota HiLux torusid ja kaitserauda Itaalia partneril Misutonida.Mootori tuning ehk chiptuning

Mootori tuning ehk chiptuning ( chipbox)                                                                      
 

Kas Sinu auto võtab palju kütust ja on möödasõidul jõuetu? Kütte kulu ulmeline?

Sõiduki väändemoment on tihedalt seotud kütusekuluga. Mida kiiremini saavutatakse soovitud kiirus ja mida madalamate pööretega, seda vähem tarbib sõiduk kütust ja seda turvalisem ning sujuvam on sõit.
Selle vastu aitab auto mootori juhtimise modifitseerimine milleks on allolevad lahendused:
 
Chiptuningust üldisemalt.

Chiptuningu eesmärk on anda võimalikult kiirelt ja suhteliselt odavalt lisavõimsust / väändemomenti ning seega parandada kiirendusdünaamikat ja sõidumugavust. Tarbesõidukite puhul koos võimsuse lisamisega on olulisel kohal kütusekulu vähendamine.
Traditsiooniline chiptuning kujutab endast järgmist protsessi: chipi(de) ehk mälukivi(de) eemaldamine ECUst (engine control unit = mootori juhtplokk ehk kompuuter või aju), tehase seadistuse (originaalsofti ehk -programmi) mahalugemine, andmete optimeerimine (originaalsofti muutmine), uue softi salvestamine kivile, kivi paigaldamine ECUsse. Olenevalt mälukivi tüübist salvestatakse uus programm kas uuele või samale (originaal) kivile. Enamusel uuematest autodest toimub originaalsofti lugemine ja ECU ümberkirjutamine uue softiga aju ennast puutumata, läbi diagnostika pesa.
 
Millist efekti oodata chiptuningult? Antud küsimusele ei ole ühte ja õiget vastust, sest kõik autod on erinevad ning nende käitumist mõjutavaid faktoreid on väga palju. Mingi üldise ülevaate võib siiski anda vastavalt mootori tüübile.
Vabalthingava mootoriga autod. Antud mootoritüübiga on kõige vähem mänguruumi, mistõttu ka jõulisad on suhteliselt madalad (tavaliselt kuni 10%). Osade autodega on võimalik saavutada tuntavat muutust, osadega võib kasutegur olla 0 (põhjuseks hea seadistus tehasest, kulunud või mitte optimaalselt töötav mootor enne chiptuningut). Kütusekulu muutub tavaliselt minimaalselt, max 1l/100km (rahulikul sõidureziimil tavaliselt langeb ning dünaamilisema sõiduga – tõuseb).
Turbodiislid. Võrreldes teiste mootoritüüpidega on võimalik saavutada kõige enam lisa väändemomendis. Kuna kiirendusomadused paranevad märgatavasti, on pärast chiptuningut palju mugavam ja ohutum liigelda nii linnas kui maanteel. Kütusekulu suureneb ainult jõulistel kiirendustel, rahuliku ja sirgjoonelise sõiduga – väheneb või jääb samaks, mis enne chiptuningut.
Turbomootoritega autod on tavaliselt kõige jõulisemad. Vaatamata sellele on nende kiirendusomadusi võimalik veelgi parandada. Tavaliselt on chiptuninguga võimalik saavutada kuni 30% lisavõimsust, lisamodifikatsioone ja kõrgema oktaanarvuga kütust kasutades veelgi suuremat. Lisavõimsus ei tule antud juhul eelmainitud vahenditest vaid need võimaldavad kasutada tõhusamat “seadistust”. Kütusekulu muutused – nagu TDI autodel.
 
Alati tuleb arvestada ka selliste faktoritega nagu mootori kulumisaste, kütuse kvaliteet, kliima jne. Chiptuningu abil pole mõtet üritada kompenseerida mootori kulumisest või veast tingitud võimsuse kadu – see ei toimi. Õnnestunud chiptuningu eelduseks on ennekõike täiesti töökorras ning tehaseprogrammiga optimaalselt töötav mootor.
 
Muud alternatiivid. Lisaks traditsioonilisele chiptuningule on turbo mootoriga varustatud autodele võimalik paigaldada lisamooduleid, ehk nn „performance box`e“. Antud lahenduse eelisteks on reeglina kiire paigaldus  ning universaalsus (sama box toimib tavaliselt mitmel erineval automargil/mudelil. Vajalik küll mõningane seadistus). Puudusteks on väiksem kasutegur kui mootori juhtaju ümberprogrammeerimisega. Teatud auto mudelitel pole siiski võimalik teostada chiptuningut. Selliste autode puhul on „performance box`e“ ainuke lahendus kiireks võimsuse tõstmiseks.
Puudub elektrooniline "jälg", mistõttu sobib eriti garantiilistele autodele
 
Kuidas mõjutab optimeerimine mootori ja jõuülekande kestvust?
Pärast optimeerimist koormab mootorit ja jõuülekannet rohkem ainult täisgaasiga sõit. Tavalise igapäevasõidu ajal aga on selline lisakoormus ainult juhuslik. Tavalisel kasutamisel pole seega olulist mootori ja jõuülekande lisakoormust märgata e. on mootorile endiselt ohutu!
Võimsamaid programme on teatud autode puhul võimalik teha, kui klient seda soovib. Arvestada tuleb pigem sellega, et väändemomendi kasv +91Nm antud auto puhul muudab siduri eluea tunduvalt lühemaks.
 
Kuidas optimeerimine tunda annab?
Väändemomendi kasvu tõttu annab vahe end tunda juba madalatel pööretel, st auto muutub märgatavalt paindlikumaks. Ka möödasõidukiirendusel on vahe esialgsega võrreldes tunduv. Peale selle kasvab ka tippkiirus ning mõnedes autodes on võimalik programmeerimise ajal ka tippkiiruse piirang maha võtta.
 
OBD tuuning – klassikaline CHIP tuuning
OBD tuuningu abil muudetakse originaalset tarkvara. Uuematel masinatel on seda võimalik teha läbi OBD kasutajaliidese. Vanematel sõidukitel vahetatakse tihti originaalne kiip uue tuunitud kiibiga välja. Hea OBD-CHIP tuuning võib osaliselt viia kõrgema jõudluseni, kuid selle jaoks on vaja välja lülitada mootori kaitsefunktsioon. Hoolimatu OBD tuuning võib põhjustada mootoris tõsiseid kahjustusi. Seetõttu ei tohiks ostmisel valida maksimaalset võimsust. Lisaks võib see tihti valmistada probleeme ülevaatusel. Tavaliselt on CHIP tuuning tuvastatav ja puudub edasine diagnostiline võimekus. Kui see tuvastatakse, võib see põhjustada probleeme seoses garantiiga. Seetõttu on diagnostilise kontrolli võimekuse taastamise  jaoks vaja külastada OBD tuunijat, ning sellega kaasnevad kulud.
Plussid
 • Tihti on võimalik v-max kiirusepiiraja välja lülitada
Miinused
 • Mootori kaitsefunktsioon lülitatakse välja (mootori vigastamise oht)
 • Diagnostika kontrollimise tugi võib kaduda
 • Raskendatud remont töökodades
 • Tihti on vaja eemaldamiseks pöörduda tuunija poole
 • Tuunimist ei ole võimalik sisse/välja lülitada
 • Paljudel uutel autodel salvestatakse tarkvaramuudatused logifailidesse ja on kustutamatult kaitstud
Performance box tuuning – kaasaegne CHIP tuuning
Esialgu tuleb eristada tavalist box-tuuningut ja kaasaegset protsessori poolt juhitavate PowerBox’ide CHIP tuuningut. Protsessori poolt juhitud PowerBox analüüsib erinevate väärtuse karakteerseid kõveraid (sõidukist sõltuvad) nanosekundites. See võimaldab optimeerimist igas sõiduolukorras, tagades seega märkimisväärse võimsuse kasvu ja kütusekulu vähenemise. Mootori kaitsefunktsiooni ei pea välja lülitama, ning seetõttu saab diagnostilisi kontrolle läbi viia korrektselt. See võimaldab parandus- ja hooldustööde teostust teie töökohas. Mootori kaitsefunktsioon jälgib kõiki mootori ja sõiduki parameetreid. Näiteks kui temperatuur hälbib normaalsest, siis kuvab sõiduk veateate, tagades sellega vastupidavuse ja ohutuse. Loomulikult säilitatakse kiirusepiiraja ja sõiduki originaaltarkvara. Kaasaegsetes PowerBox’ides mängib tarkvara olulist rolli, ning seda peab sõidukiga perfektselt sobitama. Rahulolu garanteerimisel soovime seda rõhutada. Kõrget kvaliteeti ja läbimõeldud programmeerimist on võimalik saavutada ainult siis, kui on valitud optimaalselt kohaldatud riistvara (protsessori jõudlus, komponentide valik, jne) ja tarkvara.
Plussid
 • Mootori kaitsefunktsioon jääb alles.
 • Diagnostiline võimekus jääb alles, sõiduki originaaltarkvara ei muudeta.
 • Võimalik on lugeda veateateid.
 • Kerge eemaldus (tõmmake juhe välja)
 • Kaugjuhtimispuldi (valikuline) abil on võimalik rakendada/piirata suuremat võimsust.
Miinused
 • Alles jääb kiirusepiiraja.